Boletín Oficial de Santa Cruz de Tenerife del 30/4/2019

*Dateas is an independent website not affiliated with any government agency. The source of the PDF documents that we publish is the official agency stated in each of them. The text versions are non official transcripts that we do to provide better tools for accessing and searching information, but may contain errors or may not be complete.

Text version*

Source: Boletín Oficial de Santa Cruz de Tenerife

1GOBIERNO DE CANARIAS BOLETÍN OFICIAL DE LA PROVINCIA DE SANTA CRUZ DE TENERIFE Año XCIV Martes, 30 de abril de 2019 Número 52 SUMARIO I. ADMINISTRACIÓN DEL ESTADO Junta Electoral Provincial de Santa Cruz de Tenerife 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los Cabildos Insulares por las circunscripciones de Tenerife, La Palma, La Gomera y El Hierro Junta Electoral de Zona de Granadilla de Abona 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Adeje, Arico Arona, Fasnia, Guía de Isora, Granadilla de Abona, San Miguel de Abona y Vilaflor Junta Electoral de Zona de Icod de los Vinos 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Buenavista del Norte, Garachico, La Guancha, Icod de los Vinos, Santiago del Teide, Los Silos y El Tanque Junta Electoral de Zona de La Laguna 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de La Laguna, La Matanza de Acentejo, El Rosario, El Sauzal, Tacoronte, Tegueste y La Victoria de Acentejo Junta Electoral de Zona de Los Llanos de Aridane 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Fuencaliente, Garafía, Los Llanos de Aridane, El Paso, Puntagorda, Tazacorte y Tijarafe Junta Electoral de Zona de La Orotava 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de La Orotava, Puerto de la Cruz, Los Realejos, San Juan de la Rambla y Santa Úrsula Junta Electoral de Zona de San Sebastián de La Gomera 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Agulo, Alajeró, Hermigua, San Sebastián de La Gomera, Vallehermoso y Valle Gran Rey Junta Electoral de Zona de Santa Cruz de La Palma 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Barlovento, Breña Alta, Breña Baja, Puntallana, Santa Cruz de La Palma, San Andrés y Sauces y Mazo Junta Electoral de Zona de Santa Cruz de Tenerife 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Arafo, Candelaria, Gímar y Santa Cruz de Tenerife Junta Electoral de Zona de Valverde-El Hierro 55685 Candidaturas proclamadas a las elecciones locales para los municipios de Valverde, La Frontera y El Pinar de El Hierro Página 7398 Página 7428 Página 7456 Página 7470 Página 7499 Página 7514 Página 7535 Página 7549 Página 7566 Página 7591 Las inserciones se solicitarán de la Secretaría General Técnica de la Consejería de Presidencia, Justicia e Igualdad mediante oficio Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife Depósito Legal TF-1/1958 Edita: Secretaría General Técnica Consejería de Presidencia, Justicia e Igualdad Servicio de Publicaciones Edificio de Usos Múltiples II, planta 0 Avda. José Manuel Guimerá, 10 Tfno.: 922 47.75.18. Fax: 922 92.26.82 38071 Santa Cruz de Tenerife Imprime: Imprenta Bonnet, S.L. Trasera Bº Nuevo de Ofra, s/nº Tfno.: 922 28.26.10. Fax: 922 28.20.44 Correo electrónico: bop@ibonnet.com 38320 La Laguna TARIFAS Inserción: 0,81 euros/mm de altura Suscripción anual: 60,10 euros más gastos de franqueo
27398 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 I. ADMINISTRACIÓN DEL ESTADO JUNTA ELECTORAL PROVINCIAL DE SANTA CRUZ DE TENERIFE EDICTO 220255685 Ilma. Sra. Dña. María Luisa Santos Sánchez, Presidenta de la Junta Electoral Provincial de Santa Cruz de Tenerife. Certifica: que las candidaturas proclamadas a las elecciones a los Cabildos por las circunscripciones insulares de la provincia de Santa Cruz de Tenerife Tenerife, La Palma, La Gomera y El Hierro, convocadas por Decreto 209/2019, de 1 de abril, con expresión de los candidatos incluidos en cada una de ellas, son las que a continuación se relacionan, y se ordena la publicación en el Boletín Oficial de esta Provincia para su proclamación, de conformidad con lo establecido en el artº. 20.1 de la Ley 7/2003, de 20 de marzo, Elecciones al Parlamento de Canarias. Santa Cruz de Tenerife, a 29 de abril de 2019.- La Presidenta de la Junta Electoral Provincial de Santa Cruz de Tenerife. Elecciones Cabildos 2019 Candidaturas presentadas Circunscripción electoral Tenerife Candidatura núm. 1: COALICIÓN CANARIA-PARTIDO NACIONALISTA CANARIO CCa-PNC Titulares 1. CARLOS E. ALONSO RODRÍGUEZ 2. EFRAÍN MEDINA HERNÁNDEZ 3. ALBERTO BERNABÉ TEJA 4. MARÍA COROMOTO YANES GONZÁLEZ 5. BLANCA DELIA PÉREZ DELGADO 6. VERONICA MESEGUER DEL PINO 7. JOSÉ MANUEL PITTI GONZÁLEZ 8. FELIX M. FARIÑA RODRÍGUEZ 9. RAQUEL E. GUTIÉRREZ YANES 10. JUANA MARÍA REYES MELIÁN 11. ANTOLÍN BUENO JORGE 12. DIANA MORA IZQUIERDO 13. CARMEN DELIA ALBERTO GÓMEZ 14. JUANA MARÍA DE LA ROSA GONZÁLEZ 15. IVÁN JESÚS MARTÍN RODRÍGUEZ 16. TERESA DE JESÚS LINARES HERNÁNDEZ TERE 17. GUACIMARA GONZÁLEZ DÍAZ 18. CARMEN JULIA CRUZ MARTÍN 19. DAVID RAFAEL LOZANO MEDINA 20. MOISÉS AFONSO DE LEÓN 21. SHEYLA HERNÁNDEZ ZAMORA 22. JESÚS DOMINGO GALVÁN DELGADO 23. DOMINGO PLATÓN FELIPE RODRÍGUEZ 24. JUANA ELENA CAÑIZARES DIONIS 25. MARÍA DE LA CRUZ DÍAZ DOMINGUEZ CRUCI 26. JOSEFA ESTHER CLEMENTE CLEMENTE
316. TERESA DE JESÚS LINARES HERNÁNDEZ TERE 17. GUACIMARA GONZÁLEZ DÍAZ 18. CARMEN JULIA CRUZ MARTÍN 19. DAVID RAFAEL LOZANO MEDINA 20. MOISÉS AFONSO DE LEÓN 21. SHEYLA HERNÁNDEZ ZAMORA 22. JESÚS DOMINGO GALVÁN DELGADO Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 23. DOMINGO PLATÓN FELIPE RODRÍGUEZ 24. JUANA ELENA CAÑIZARES DIONIS 25. MARÍA DE LA CRUZ DÍAZ DOMINGUEZ CRUCI 26. JOSEFA ESTHER CLEMENTE CLEMENTE 27. EDUARDO ÁLVAREZ GARCÍA 28. ROXANA MÓNICA VEGA LORCA 29. MARÍA ISABEL BRETÓN PÉREZ 30. VÍCTOR M. DÍAZ DOMÍNGUEZ 31. MARÍA DEL CRISTO PÉREZ ZAMORA Suplentes 1. MARÍA LUISA ZAMORA RODRÍGUEZ 2. DAVID AGUSTÍN REYES GONZÁLEZ 3. CANDELARIA MARINA KAHLEFENDT MOLINA 4. GERARDO VERA ÁLVAREZ Candidatura núm. 2: CIUDADANOS-PARTIDO DE LA CIUDADANIA Cs Titulares 1. ENRIQUE ARRIAGA ÁLVAREZ 2. CONCEPCIÓN MARÍA RIVERO RODRÍGUEZ 3. JOSÉ ALBERTO LEÓN ALONSO 4. JOSÉ CLEMENTE DÍAZ GÓMEZ 5. BÉLICA PÉREZ FERNÁNDEZ 6. ENRIQUE ERNESTO ROSALES 7. MARÍA ISABEL BELLO BELLO 8. MARIBEL DÍAZ GÓMEZ 9. JOSÉ DOMINGO ALONSO SOCAS 10. ARIADNA PERDOMO REYES 11. EDUARDO ZEROLO ÁLVAREZ 12. GENOVEVA FLORENTINA DE COSSIO SAVIN D ORFOND 13. ARGELIO NICASIO DÍAZ PÉREZ 14. JAVIER HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 15. SARA MARÍA RUÍZ ALONSO 16. TOMÁS FELIX GARCÍA PÉREZ 17. RAQUEL NIVARIA PLASENCIA OTERO 18. ENOC DE LA CRUZ CRUZ 19. CARMEN PILAR NAVARRO ARZOLA 20. HUNEIDI ABDUL RAZZAK SULTÁN 21. JULIA ISABEL LÓPEZ AFONSO 22. DAVID WIOT MILLÁN 23. GEMA MARÍA DÍAZ ABREU 24. CRISTHIAN EXPÓSITO ACOSTA 25. ANA MARÍA CAMPOS TRUJILLO 26. JOSÉ ADÁN GARCÍA CASAÑAS 27. SARA MARTÍN RAMOS 28. ROCÍO CLAVO GONZÁLEZ 29. CARLOS ADRIÁN FUENTES CRUZ 30. MARCELA SANDRA RAMALLO RODRÍGUEZ 31. OSCAR DAVID FLORES PÉREZ Suplentes 1. MOISES CRUZ ÉVORA Candidatura núm. 3: LOS VERDES-GRUPO VERDE LV-GV Titulares 7399
47400 25. ANA MARÍA CAMPOS TRUJILLO 26. JOSÉ ADÁN GARCÍA CASAÑAS 27. SARA MARTÍN RAMOS 28. ROCÍO CLAVO GONZÁLEZ 29. CARLOS ADRIÁN FUENTES CRUZ 30. MARCELA SANDRA RAMALLO RODRÍGUEZ 31. OSCAR DAVID FLORES PÉREZ Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 Suplentes 1. MOISES CRUZ ÉVORA Candidatura núm. 3: LOS VERDES-GRUPO VERDE LV-GV Titulares 1. JOSÉ RAMÓN CARRILLO RODRÍGUEZ 2. MARÍA BEATRIZ HIGUERA ÁLVAREZ 3. ANTONIO PERERA MOLINERO 4. ANA MARÍA BERTA AFONSO MARTÍN 5. PEDRO ANTONIO GARCÍA PÉREZ 6. ROSA DELIA RODRÍGUEZ ÁLVAREZ 7. PABLO ESPINOSA AFONSO 8. LUCÍA MARTÍN PÉREZ 9. FRANCISCO JAVIER RODRÍGUEZ CORREA 10. ELSA MARÍA EXPÓSITO PLASENCIA 11. JESÚS DAVID GONZÁLEZ PASCOLO 12. YOLANDA PAEZ ESTÉVEZ 13. NICASIO JOSÉ MANUEL ESPINOSA REYES 14. SANDRA FUMERO PÉREZ 15. JOSÉ LUIS RECUERO GONZÁLEZ 16. YAIZA RECUERO ESTÉVEZ 17. SANTIAGO JESÚS DÍAZ DELGADO 18. ESTHER MARÍA ESPINOSA FUMERO 19. PEDRO PABLO MEDINA SÁNCHEZ 20. SORAYA PALOMA PALOMO MEDINA 21. JORGE CEJUDO SANTAN 22. GLORIA ÁNGELES MARTÍN ROMERO 23. RAFAEL CARLOS RODRÍGUEZ SANTANA 24. MARÍA DE LOS ÁNGELES GARCÍA-RAMOS MEDINA 25. JOSÉ FRANCISCO SANTANA ALFONSO 26. MARÍA INMACULADA ESTÉVEZ FUENTES 27. RAFAEL LEÓN HERNÁNDEZ 28. NURIA ESPINOSA AFONSO 29. JONATAN JAVIER RODRÍGUEZ SÁNCHEZ 30. PINO ROSA HERNÁNDEZ CEBALLOS 31. ANTONIO MELCHOR MADRID CERVERA Suplentes 1. NURIA MADRID CERVERA Candidatura núm. 4: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL P.S.O.E. Titulares 1. PEDRO MANUEL MARTÍN DOMÍNGUEZ 2. BERTA MARÍA PÉREZ HERNÁNDEZ Independiente 3. MIGUEL ÁNGEL PÉREZ HERNÁNDEZ 4. MARÍA ANA FRANQUET NAVARRO 5. JOSÉ GREGORIO MARTÍN PLATA Independiente 6. MARÍA ISABEL GARCÍA HERNÁNDEZ 7. JAVIER RODRÍGUEZ MEDINA 8. LISKEL ÁLVAREZ DOMÍNGUEZ 9. FRANCISCO JAVIER PARRILLA GÓMEZ 10. CARMEN LUZ BASO LORENZO 11. NAUZET GUGLIOTA GONZÁLEZ 12. DULCE MARÍA TERESA GONZÁLEZ DORESTE 13. CARLOS ZEBENSUÍ CHINEA LINARES
52. BERTA MARÍA PÉREZ HERNÁNDEZ Independiente 3. MIGUEL ÁNGEL PÉREZ HERNÁNDEZ 4. MARÍA ANA FRANQUET NAVARRO 5. JOSÉ GREGORIO MARTÍN PLATA Independiente 6. MARÍA ISABEL GARCÍA HERNÁNDEZ 7. JAVIER RODRÍGUEZ MEDINA Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 8. LISKEL ÁLVAREZ DOMÍNGUEZ 9. FRANCISCO JAVIER PARRILLA GÓMEZ 10. CARMEN LUZ BASO LORENZO 11. NAUZET GUGLIOTA GONZÁLEZ 12. DULCE MARÍA TERESA GONZÁLEZ DORESTE 13. CARLOS ZEBENSUÍ CHINEA LINARES 14. PRISCILA DE LEÓN ÁLVAREZ 15. LUIS ALEJANDRO BELTRI BAUDET 16. CARMEN ROSA GONZÁLEZ CABRERA 17. MOISES IVÁN ARMAS PÉREZ 18. MARÍA MÓNICA GONZÁLEZ ORAMA 19. OSCAR DAVID DELGADO MELO 20. MARÍA ASUNCIÓN PARDILLO VELA 21. ALEJANDRO HERRERA RODRÍGUEZ 22. LUZ KARINA GARCÍA RUÍZ 23. ERNESTO OLIVA MARTÍN 24. MARÍA ZULEYMA GONZÁLEZ HERRRERA 25. VÍCTOR JESÚS MARTÍN PÉREZ 26. YANIRA GUTIÉRREZ PÉREZ Independiente 27. ALEJANDRO MATEO MORALES 28. SUSANA ZORRILLA VERDE 29. ANTONIO VICENTE ÁLVAREZ RIVERO 30. MARÍA CONCEPCIÓN GONZÁLEZ ZEROLO 31. AARÓN AFONSO GONZÁLEZ Suplentes 1. MARÍA BELÉN EXPÓSITO HERNÁNDEZ 2. JUAN CARLOS CHINEA MÉNDEZ Candidatura núm. 5: CONTIGO SOMOS DEMOCRACIA CONTIGO Titulares 1. TOMÁS MESA DÍAZ 2. CORINA VANESSA COBO ORTEGANO Independiente 3. FELIPE ACOSTA RODRÍGUEZ Independiente 4. CARMEN GLORIA RODRÍGUEZ SOSA 5. FRNCISCO JAVIER PAREDES GARCÍA 6. MARÍA DE LAS NIEVES GONZÁLEZ DE LA PAZ Independiente 7. YERAY DE LA ROSA ARROCHA 8. MARÍA LASTENIA DE LEÓN HERRERA Independiente 9. CARLOSJERAY LERMO GUTIÉRREZ Independiente 10. MARÍA ESTRELLA VERA AYALA 11. DAVID ENRIQUE GARCÍA GARCÍA Independiente 12. GABRIEL DOMINGO GARCÍA MÍGUEZ Independiente 13. CARMEN ROSA GARCÍA GONZÁLEZ 14. HILARIA SOSA FLORIDO Independiente 15. CARLOS DAVID LERMO CONCEPCIÓN Independiente 16. LETICIA PAREDES GARCÍA 17. JUANA ROSA GONZÁLEZ DÍAZ Independiente 18. PEDRO MANUEL CONCEPCIÓN MARRERO Independiente 19. JUAN FRANCISCO RODRÍGUEZ SOSA Independiente 20. PIO CESAR VERA ROCHA Independiente 21. ANA MARÍA GUTIÉRREZ AFONSO Independiente 7401
67402 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 22. JUAN PEDRO RODRÍGUEZ GONZÁLEZ Independiente 23. NESTOR BLAS VERA CORREA Independiente 24. FELIPE RODRÍGUEZ QUINTERO Independiente 25. MARÍA TERESA VERA AYALA Independiente 26. RUYMÁN XERACH SANTOS RAMÍREZ Independiente 27. AURELIO LÁZARO PANIZO ÁLAMO Independiente 28. LUCÍA REAL LUIS Independiente 29. YAIZA MESA ALONSO Independiente 30. FRANCISCO JAVIER HERNÁNDEZ UMPIERREZ Independiente 31. ITAHISA GONZÁLEZ BELLO Independiente Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 6: VOX VOX Titulares 1. RAQUEL ATIENZA SANTANA 2. JACOBO HORMIGA DÍAZ 3. PILAR BETSABÉ DÍAZ DÍAZ 4. ESTHER HENRÍQUEZ MONTESINOS 5. JUAN CARLOS PÉREZ TORIBIO 6. MERCHINES ZEROLO ÁLVAREZ 7. ELBA ROSA GONZÁLEZ LORENZO 8. MANUEL ÁNGEL MOLINA CORDÓN 9. JUAN FERNÁNDEZ TORRES 10. FRANCISCO JOSÉ OSSORIO ÁLVAREZ 11. JUVENAL RODRÍGUEZ GONZÁLEZ 12. MARÍA SILVIA LUIS LUIS 13. MARÍA CANDELARIA MACHADO TOLEDO 14. MARÍA CANDELARIA RODRÍGUEZ GUTIÉRREZ 15. JOSVANY ÁLVAREZ JIMÉNEZ 16. ALONSO MÉNDEZ CASTRO 17. ZELENA HORMIGA DÍAZ 18. JESÚS DAMIÁN MORALES MARTÍN 19. RAFAELA RODRÍGUEZ MAGDALENA 20. ENRIQUE DE VIDANÍA ROZAS 21. CARMEN ELENA ACOSTA ACOSTA 22. MÓNICA DE LA PAZ GONZÁLEZ VALENCIA 23. JUAN MANUEL MARTÍN TORRES 24. MANUEL ÁLVAREZ SUÁREZ 25. JOSEFINA VICTORINA LÓPEZ GONZÁLEZ 26. CRISTINA ÁLVAREZ GONZÁLEZ 27. RAÚL GARRIDO BRIZ 28. CONRADO DELGADO HERNÁNDEZ 29. NATALIA ROLDÁN SAEZ 30. MARÍA JOSÉ GARCÍA QUINTELA 31. MARCIAL GARRIDO MARCOS Suplentes 1. ISAAC CHRISTIAN GÓMEZ MEGOLLA Candidatura núm. 7: NUEVA CANARIAS-FRENTE AMPLIO NC-FA Titulares
7Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 31. MARCIAL GARRIDO MARCOS Suplentes 1. ISAAC CHRISTIAN GÓMEZ MEGOLLA Candidatura núm. 7: NUEVA CANARIAS-FRENTE AMPLIO NC-FA Titulares 1. JOSÉ VALENTÍN CORREA GUTIÉRREZ 2. ANTONIA DEL CARMEN RODRÍGUEZ MARTÍN 3. ÓSCAR IZQUIERDO PÉREZ 4. MARÍA MONTSERRAT GONZÁLEZ MARTÍNEZ 5. TANAUSÚ ESTÉVEZ ÁLVAREZ 6. ANA ISABEL VEGA ÁLVAREZ 7. LETICIA DEL CARMEN LÓPEZ DÍAZ 8. RAQUEL LEÓN SUÁREZ 9. DANIEL RAFAEL ROSS MÁRQUEZ 10. JUAN LUIS HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 11. DUNIA MONTSERRAT MÚJICA ÁLVAREZ 12. ANTONIO TRUJILLO FRÍAS 13. OMAIRA YÉSICA MEDINA ABREU 14. ÁNGEL HERNÁNDEZ GONZÁLEZ 15. MONTSERRAT MARTÍN REYES 16. EDUARDO ALFONSO GARCÍA EXPÓSITO 17. VANESA MARTÍN GONZÁLEZ 18. ANTONIO LÓPEZ GONZÁLEZ 19. ESPERANZA IZQUIERDO RIVERO 20. JOSÉ ALBERTO MEDINA MAYOR 21. CARMEN ISABEL GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 22. MARÍA ADELA GARCÍA FERNÁNDEZ 23. DANIEL ÁLVAREZ MORALES 24. JOSÉ ABEL DELGADO ARVELO 25. SONIA GONZÁLEZ TOLEDO 26. LENNYS LUTECIA DARIAS MÁRQUEZ 27. ELENA REYES GUTIÉRREZ 28. CARLOS JAVIER TORRES QUEVEDO 29. PRISCILA HERNÁNDEZ TORRES 30. CONRADO DOMÍNGUEZ HERNÁNDEZ 31. DAVID ANTONIO MÉNDEZ GARCÍA Suplentes 1. TERESA PÉREZ SUÁREZ 2. ÓSCAR REY LUQUE 3. ROSA ELENA DARIAS MÁRQUEZ Candidatura núm. 8: PARTIDO POPULAR PP Titulares 1. LOPE DOMINGO AFONSO HERNÁNDEZ 7403
87404 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 2. ZAIDA CANDELARIA GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 3. MANUEL FERNÁNDEZ VEGA 4. AGUEDA FUMERO ROQUE 5. VALENTÍN ESTEBAN GONZÁLEZ ÉVORA 6. JOSÉ CARLOS ACHA DOMÍNGUEZ 7. ANTONIA MARÍA DOMÍNGUEZ SOSA 8. JAIME HERNÁNDEZ ABAD AMARAL 9. JULIÁN GONZÁLEZ ÁLVAREZ 10. SARA CANO DELGADO 11. PATRICIO JOSÉ GARCÍA LUIS 12. ANDRÉS RODRÍGUEZ DELGADO 13. LORENA SOCAS RODRÍGUEZ 14. DAVID MARCOS MESA PÉREZ 15. IRENE HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 16. ANA DACIL ACOSTA ARTENGO 17. MÁXIMO ALEJANDRO DÍAZ-ESTÉBANEZ LINARES 18. MARÍA ELENA CORREA PÉREZ 19. RAFAEL JOSÉ PEÑA CABRERA 20. JUAN FELIPE RODRÍGUEZ JORGE 21. ELIZABETH PADILLA NAVARRO 22. JOSÉ BENITO DIEGUEZ GALLEGO 23. CAROLINA DE ALBERTO SANTANA 24. BIENVENIDO QUINTERO MACHADO 25. MONTSERRAT FUENTES BAYONA 26. ANA MARÍA LEMUS MARRERO 27. CRISTO JESÚS MÉNDEZ LUIS 28. ARIADNNA RODRÍGUEZ GARCÍA 29. JENNIFER MARÍA CURBELO TRUJILLO 30. JOSÉ VÍCTOR DELGADO CUEVAS 31. MARÍA INMACULADA ACOSTA CARRILLO Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 9: SÍ PODEMOS CANARIAS PODEMOS-SÍ SE PUEDE-EQUO Titulares 1. MARÍA JOSÉ BELDA DÍAZ 2. MARÍA RUTH ACOSTA TRUJILLO 3. JOSÉ DAVID CARBALLO CEBALLOS 4. MOISES LUBARY RODRÍGUEZ 5. MARÍA DEL CRISTO GONZÁLEZ DEL CASTILLO 6. HUGO DE ARMAS ESTÉVEZ 7. CONCEPCIÓN MORENO GARCÍA 8. ANA LUISA REYES TILVES 9. EDUARDO GESTIDO CASTILLA 10. CARMEN GLORIA RAMOS MARTÍN
9Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 11. YAIZA LORENA GORRÍN RODRÍGUEZ 12. MARÍA TERESA ESTEBAN REYNA 13. SERGIO CABRERA ALAYÓN 14. JUANA GONZÁLEZ VERDE 15. ELIGIO HERNÁNDEZ BOLAÑOS 16. RAFAEL NAZARIO MEDINA SANTOS 17. ANTONIO MANUEL DELGADO ARBELO 18. ROSA MARÍA CASTELLANO NEGRÍN 19. FANNY LORELEY FERNÁNDEZ VILLALBA 20. PAULA DE JESÚS PIMENTEL BLONDET 21. DENISSE DA ROCHA SUÁREZ 22. FRANCISCO MARRERO CABARCOS 23. ANTONIO JOSÉ GONZÁLEZ FORTES 24. MARGARITA RODRÍGUEZ MELIÁN 25. MARGARITA FONTELOS DÍAZ 26. EVA MARÍA BOS DELGADO 27. ARNALDO GONZÁLEZ-CASANOVA CAMACHO 28. MARÍA EUGENIA MONZÓN PERDOMO 29. MARÍA EMA JARA NÚÑEZ 30. JULIO CONCEPCIÓN PÉREZ 31. FRANCISCO J. ÁLAMO GONZÁLEZ Suplentes 1. FRANCISCA ROSA RIVERO CABEZA 2. ELENA MARTÍN FIERRO 3. DOMINGO GAR MONTLLOR HAYEK Candidatura núm. 10: PARTIDO ANIMALISTA CONTRA EL MALTRATO ANIMAL PACMA Titulares 1. JAVIER HERNÁNDEZ GARCÍA 2. ISAAC PADRÓN HERNÁNDEZ 3. TAMARA HERNÁNDEZ PIMIENTA 4. PILAR GLORIA GONZÁLEZ CEJAS 5. BARBARA DAYANA COBO ORTEGANO 6. JOSÉ HORMAZA MORÍN 7. JOSÉ ÁNGEL AROCHA MARTÍN 8. MIRIAM GUERRERO HERNÁNDEZ 9. NOELIA GUIDI RUIZ 10. ESTEFANÍA CAYUELA TORRES 11. JUAN MANUEL MORALES PERERA 12. BENJAMÍN NAVES RAMOS 13. MÓNICA LAVERA HERNÁNDEZ 14. MARÍA CANDELARIA OVAL AFONSO 15. GLORIA MARÍA LUIS ALEMÁN 16. DANIEL RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ 17. RICARDO MELIÁN PERDOMO 7405
107406 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 18. CONCEPCIÓN ORTEGA CRUZ 19. VICTORIA EUGENIA COLOMER RODRÍGUEZ 20. MARÍA JOSÉ MARTÍN FAGUNDO 21. JUAN MANUEL MORALES PÉREZ 22. CESAR GAINZA GONZÁLEZ 23. MARÍA URBANA PERDOMO PINO 24. MARÍA ELBA MARTÍN BRITO 25. ROSA MARÍA RIVERO DELGADO 26. PABLO VÁZQUEZ PLASENCIA 27. JERÓNIMO LAVERA BLAZQUEZ 28. VIOLETA HERNÁNDEZ GUANCHE 29. BEATRIZ LARGO DÍAZ 30. MIGUEL ÁNGEL MORALES PERERA 31. RAUEL TRUJILLO HERNÁNDEZ Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 11: NIVARIA NIVARIA Titulares 1. CARLOS JAVIER SUÁREZ CRUZ 2. FERNANDO HERNÁNDEZ GONZÁLEZ 3. CARMELO BENÍTEZ REYES 4. NAYRA RODRÍGUEZ CABEZA 5. ANA MARÍA MENDOZA ACEVEDO 6. DAIREN VALSERA RAMOS 7. JUANA ISABEL CRUZ LEMA 8. FELIX GUILLERMO CASTILLA LÓPEZ 9. EFREN DE LEÓN PLASENCIA 10. MYRIAM YONAIDA TAMALOUT SALAH 11. CARMELO OLIVA MÉNDEZ 12. ROSA MARÍA PÉREZ GARCÍA 13. RACHNA CHANDNANI ASWANI 14. ANA DELIA DÍAZ GONZÁLEZ 15. JUAN CARLOS PÉREZ FRANCISCO 16. CONCEPCIÓN CARMEN SANTANA DOMÍNGUEZ 17. MILAGROS MARÍA FUENTES AFONSO 18. ROMINA ANGÉLICA RAVELO SIVERIO 19. MIGUEL JESÚS CRUZ RIVERO 20. JUAN CARLOS ROMERO CABRERA 21. STEPHANÍE IACOBELLI LLARENA 22. VERONICA YARA IACOBELLI LLARENA 23. CESAR MANUEL PARDAL BRUÑAS 24. JORGE AMÉRICO ARTEAGA SANTOS 25. INGRID CAROLINA RODRÍGUEZ ROJAS 26. ELENA SIBISSE GUTIÉRREZ LÓPEZ
11Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 27. JOSÉ SAN SEBASTIÁN ARTEAGA PALENZUELA 28. BOZENASTANISLAVA BUDZOWSKA OSOWSKA 29. ANA NOEMÍ GONZÁLEZ LUIS 30. ISAÍAS VALERIO NELONGO PÉREZ 31. CLARIELE JOSEFINA MESA FERNÁNDEZ Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 12: PARTIDO COMUNISTA DEL PUEBLO CANARIO P.C.P.C. Titulares 1. AXERAX TRUJILLO LEÓN 2. REBECA HERNÁNDEZ NAZCO 3. EUGENIO FRANCISCO PADILLA HERRERA 4. DANIEL MEDINA DE LEÓN 5. YESENIA GONZÁLEZ PESTANO 6. JOSÉ ANTONIO CORREA AGUILAR 7. ANDREA MADERA VALLES 8. FELIX ÁLVARO GONZALEZ DÍAZ 9. DAVINIA MARTÍN REYES 10. MARCOS MANUEL RODRÍGUEZ PESTANA 11. ELENA DÍAZ GUTIÉRREZ 12. ANTONIO MANUEL VALCARCEL ALONSO 13. ROBERTO MICHAEL GUTIÉRREZ GARCÍA 14. MARIANNE VICTORIA HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 15. JESÚS VÍCTOR RODRÍGUEZ JUNCO 16. MÓNICA CARMEN PADILLA HERRERA 17. AGUSTÍN EXPÓSITO ARBELO 18. MANUEL GÓMEZ DÍAZ 19. MARÍA TATIANA DELGADO PLASENCIA 20. ANTONIO MANUEL PIÑERO DARIAS 21. MAGDALENA ASCENCIÓN CABRERA ALMENARA 22. ROBERTO CARLOS GONZÁLEZ FUENTES 23. ISIDORO MARTÍN GIL 24. ARIADNA DELGADO DELGADO 25. JUAN PEDRO DORTA DEL CASTILLO 26. YAQUELYN RODRÍGUEZ GONZÁLEZ 27. ANTONIO ALEXIS DORTA MACIAS 28. CARMEN SOLER RODRÍGUEZ 29. ANA MARÍA CABALLERO ARTILES 30. JOSÉ JAVIER RODRÍGUEZ SABINA 31. MARÍA MAGDALENA YANES ALONSO Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 13: IZQUIERDA UNIDA CANARIA I.U.C. 7407
127408 24. ARIADNA DELGADO DELGADO 25. JUAN PEDRO DORTA DEL CASTILLO 26. YAQUELYN RODRÍGUEZ GONZÁLEZ 27. ANTONIO ALEXIS DORTA MACIAS 28. CARMEN SOLER RODRÍGUEZ 29. ANA MARÍA CABALLERO ARTILES 30. JOSÉ JAVIER RODRÍGUEZ SABINA Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 31. MARÍA MAGDALENA YANES ALONSO Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 13: IZQUIERDA UNIDA CANARIA I.U.C. Titulares 1. MELANIA MARÍA GONZÁLEZ TORRES 2. FÉLIX HERNÁNDEZ MIRANDA 3. ELIANA ACOSTA RODRÍGUEZ 4. JUAN GERARDO BORGES MORALES 5. NAYRA CARABALLERO PÉREZ 6. RAYCO DAVID DORTA HERNÁNDEZ 7. JUANA MARÍA HERNÁNDEZ GONZÁLEZ 8. MANUEL HERNÁNDEZ GONZÁLEZ 9. LAURA PATRICIA ALONSO DE LA ROSA 10. FRANCISCO JAVIER RODRÍGUEZ MÉNDEZ 11. CRISTINA MARÍA HERNÁNDEZ GONZÁLEZ 12. MANUEL GARCÍA RAFART 13. MANUELA CABRERA COELLO 14. PEDRO JOVANIT GARCÍA GONZÁLEZ 15. MARÍA DOLORES ARMAS GUTIÉRREZ 16. JONÁS JESÚS MESA GARCÍA 17. MARÍA DEL PILAR BELLO BUITRÓN 18. FRANCISCO JUAN MARTÍN COELLO 19. MARÍA PEREGRINA GONZÁLEZ GARCÍA 20. ADOLFO MANUEL HERNÁNDEZ DÍAZ 21. MÓNICA CASTRO GARCÍA 22. REGINO PONS LEÓN 23. LUISA MARÍA RODRÍGUEZ GONZÁLEZ 24. ANDRÉS DE ANDRÉS ISIDRO 25. MARÍA AGATHA AYALA GONZALEZ 26. JAVIER JOSÉ SUÁREZ RODRÍGUEZ 27. VIRGINIA VARO MARTÍN 28. JOSÉ FIERROS SIERRA 29. MIRIAM GARCÍA TEBAR 30. LUIS EDUARDO FIERRO GONZÁLEZ 31. MARÍA CARMEN BAUTE LEÓN Suplentes 1. CARLOS M. COSCULLUELA MILLÁN 2. MARÍA CANDELARIA DE TORRES GONZÁLEZ 3. ARMANDO BETANCORT GONZÁLEZ Candidatura núm. 14: TERCERA EDAD EN ACCIÓN 3e en acción Titulares 1. JUAN ANTONIO CABRERA PÉREZ 2. DOMINGO CABRERA PÉREZ 3. MARÍA NIEVES TRUJILLO EXPÓSITO 4. ANA MARÍA PÉREZ PÉREZ 5. DOMINGO PÉREZ DEL RÍO 6. EVA MARÍA RODRÍGUEZ TRUJILLO
13Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 7. JOSÉ LUIS SANTANA DELGADO 8. COSME GONZÁLEZ MESA 9. JOSÉ ANTONIO BAUZA CASTRO 10. CARMEN ROSA HERNÁNDEZ MASCAREÑO 11. ROSA MARÍA ARBELO CABRERA 12. DIEGO MARTÍN GARRIDO 13. MANUEL CARLOS MONTÉS GALÁN 14. MELANIA VELÁZQUEZ MONTES 15. JUAN LUIS PÉREZ GARCÍA 16. SARA MARÍA ELENA MONTÉS GALÁN 17. RICARDO MARTÍN BONILLA 18. MARCOS MARTÍN HERNÁNDEZ 19. ÁNGEL LUIS GALÁN HERNÁNDEZ 20. ANTONIA PADRÓN BRITO 21. NURIA PERONA PADRÓN 22. DANIEL RAMIRO RODRÍGUEZ CEDRES 23. ROMÁN ÁNGEL GONZÁLEZ GONZÁLEZ 24. RAQUEL CABELLO HERNÁNDEZ 25. JOSÉ LUIS DÍAZ FARIÑA 26. MONTSERRAT HERNÁNDEZ SUÁREZ 27. JOSÉ LUIS GONZÁLEZ SÁNCHEZ 28. MARÍA LUISA FUILLERAT GUILLÉN 29. JOSÉ PERONA ALCAZAR 30. JORGE LUIS MONTES GALÁN 31. ALICIA MARÍA CABRERA AFONSO Suplentes 1. MIGUEL ÁNGEL GARCÍA SOBRINO 2. GEORGINA TEJADA ROMERO Candidatura núm. 15: AHORA CANARIAS: ALTERNATIVA NACIONALISTA CANARIA ANC Y UNIDAD DEL PUEBLO AHORA CANARIAS Titulares 1. HOLY SUNYA DÍAZ KAAS-NIELSEN 2. PEDRO MANUEL GONZÁLEZ CÁNOVAS 3. CATALINA PÉREZ LLARENA 4. JOSÉ MANUEL TORRES ÁLVAREZ 5. JULIÁN ADAY HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 6. ARGIMIRA PÉREZ ESTÉVEZ 7. JOSÉ CARLOS FREGEL GONZÁLEZ 8. GABRIEL DOMÍNGUEZ RODRÍGUEZ 9. NELLY PADILLA GONZÁLEZ 10. ISIDRO M0. RODRÍGUEZ CEDRÉS 11. JUDIT DÍAZ DÍAZ 12. KEVIN ISRAEL GUERRA GARCÍA 13. GREGORIO HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 7409
147410 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 14. MARÍA ISABEL GONZÁLEZ MÉNDEZ 15. JUSTO MOLINA PÉREZ 16. CARMEN DOLORES TOMÉ JORGE 17. JUAN FRAN FRANCISCO HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 18. JOSÉ CARLOS DE LEÓN RODRÍGUEZ 19. YASMÍN BOUZAOUI ACOSTA 20. JOSÉ CARLOS DELGADO SANTOS 21. ELBA ANTONIA MARTÍN GONZÁLEZ 22. FEDERICO GALVÁN SANTANA 23. YERAY BONILLA JORGE 24. TILELLI PÉREZ MARTÍN 25. VALERIANO L. OLIVA BORGES 26. CECILIA IRENE ECHEVARRÍA ROMERO 27. MARCOS DOMINGO NEGRÍN BRITO 28. EDUARDO NACIMIENTO GARCÍA 29. SARA MARÍA GARCÍA GARCÍA 30. PEDRO DELGADO RIVERO 31. LAURA AFONSO SÁNCHEZ Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 16: AGRUPACIÓN SOCIALISTA TENERIFE ASTF Titulares 1. SONIA DEL CARMEN FERNÁNDEZ NEGRÍN 2. ROSA MARÍA DE LA CANDELARIA RIVERO ABREU 3. AYTHAMI OSSORIO TORRES 4. RUBÉN DEL SACRAMENTO NODA 5. JONÁS MORERA GARCÍA 6. LUZ MARINA CORREA NAVARRO 7. JUAN MANUEL RODRÍGUEZ IBAÑEZ 8. CRISTO SANTANA ESTÉVEZ 9. MARÍA INMACULADA MEDEROS ROJAS 10. JORGE LUIS CORREA CLEMENTE 11. MIGUEL ÁNGEL CORREA VERA 12. RAQUEL PRAXEDES HERRERA 13. JUAN JESÚS FRAGOSO BARROSO 14. ANTONIA DESIRÉE REYES BONNET 15. MELANIA CORREA REYES 16. MARTA ISABEL PÉREZ PÉREZ ALDANA 17. JORGE ARENCIBIA GUIJO 18. JOSÉ MANUEL NIEVES QUINTANA 19. MIGUEL ÁNGEL CABEZA SANTOS 20. JESSICA LENTINI BAEZ 21. RITA SANTOS NAVARRO 22. YOSELÍN IBAYA MARTÍN PLASENCIA
15Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 23. RAÚL SANTOS NAVARRO 24. LAURA LEMUS PADRÓN 25. LORENZO SUÁREZ DORTA 26. FLORENCIO RAÚL MARTÍN DELGADO 27. ANA LETISIA VENTURA MESA 28. ALICIA CHINEA GONZÁLEZ 29. DACIL VANESA PÉREZ BARROSO 30. CARLOS JAVIER MEDINA LEMUS 31. MARÍA ADELAIDA PÉREZ ALDANA ROMERO Suplentes 1. OLASKA COROMOTO CRESPO LIBORIUS 2. DENIS MANUEL CUBAS RODRÍGUEZ 3. MIKEL RODRÍGUEZ GONZÁLEZ Candidatura núm. 17: UNIÓN DEMOCRÁTICA DE CANARIAS UDC Titulares 1. FRANCISO JAVIER RODRÍGUEZ DE LEÓN 2. JUAN JORGE AFONSO LUIS 3. CATALINA SUÁREZ GONZÁLEZ 4. DARÍO MESA MARTÍN 5. TERESA PÉREZ RODRÍGUEZ 6. MARÍA AUXILIADORA RODRÍGUEZ SOCAS 7. ANGEL NEMESIO DE LA ROSA REYES 8. DAURA ATTENERI RODRÍGUEZ HERNÁNDEZ 9. EVA YANIRA DE LA ROSA DEL PINO 10. MÁXIMO ANTONIO GONZÁLEZ SÁNCHEZ 11. VÍCTOR MANUEL DE LA ROSA HERNÁNDEZ 12. MARÍA TERESA GUTIÉRREZ HERNÁNDEZ 13. LAURA TOSTE AFONSO 14. RUBÉN ALONSO RODRÍGUEZ 15. SIVERIO ARBELO ARBELO 16. LIDIA ESTHER PINO PERDOMO 17. JOSÉ JUAN IGNACIO DEL TORO MONTESDEOCA 18. VICTOR MANUEL VERA HERNÁNDEZ 19. MARÍA OLALLA GARCÍA MIRANDA 20. ROSA AMELIA DE LA ROSA SANTOS 21. JUAN JOSÉ VILELA VEGA 22. ELOY ARBELO QUINTERO 23. ESTEBAN FRANCISCO RODRÍGUEZ DÍAZ 24. NISAMAR MARTÍN PLASENCIA 25. MARÍA JOSÉ RAMOS BORGES 26. JOSÉ FELIX JAIMES DÍAZ 27. MANUEL ALEXIS RODRÍGUEZ MORA 28. MARÍA BELÉN MOLINA DÍAZ 29. ELENA RODRÍGUEZ MOLINA 30. MARÍA CANDELARIA GONZÁLEZ NAVARRO 31. JESÚS GALVÁN MARTÍN Suplentes Sin candidatos 7411
167412 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 Elecciones Cabildos 2019 Candidaturas presentadas Circunscripción electoral La Palma Candidatura núm. 1: CANARIAS POR EL PROGRESO Ci-PROGRESO Titulares 1. JOSÉ LUIS CONCEPCIÓN FRANCISCO 2. EDGAR ALEJANDRO CASTRO PÉREZ 3. JUAN GABRIEL GONZÁLEZ ALONSO 4. TIBISAY FRANCISCO CONCEPCIÓN 5. MARÍA JOSÉ MALLART ORTEGA 6. JOSÉ JUAN GARCÍA LORENZO 7. ISRAEL MALLART ORTEGA 8. LUIS FELIPE CASTRO PÉREZ 9. ATTENERI PÉREZ MARTÍN 10. MARÍA JOSÉ PÉREZ HERNÁNDEZ 11. JENNIFER PIÑERO RODRÍGUEZ 12. CAROLINA MARTÍN RIVEROL 13. BELINDA RODRÍGUEZ GARCÍA 14. PEDRO LUIS HERNÁNDEZ GARCÍA 15. ECHEDEY PÉREZ MARTÍN 16. BELINDA SUÁREZ CANTILLO 17. CARLA GONZÁLEZ MORERA 18. FRANCISCO JAVIER MALLART CASAMAJOR 19. IVÁN MARTÍN SÁNCHEZ 20. MARÍA TERESA ORTEGA CONCEPCIÓN 21. AVIÁN JOSÉ GONZÁLEZ MOLINA Suplentes 1. ANA ISABEL RODRÍGUEZ CONCEPCIÓN 2. DOMINGO PÉREZ BATISTA 3. MARÍA DE LAS NIEVES PÉREZ HERNÁNDEZ Candidatura núm. 2: CIUDADANOS-PARTIDO DE LA CIUDADANIA Cs Titulares 1. VÍCTOR MANUEL LORENZO CRUZ 2. ARTEMIO JOSÉ GONZÁLEZ HERNÁNDEZ 3. MARÍA JESÚS SOLER GONZÁLEZ 4. VÍCTOR SÁNCHEZ ARIAS 5. MARÍA CATIA LORENZO ACOSTA 6. ANTONIO DOMINGO MARRERO PÉREZ 7. MARÍA JESÚS VEGA PEREIRA 8. FRANCISCO MANUEL DÍAZ HERNÁNDEZ 9. NIEVES COROMOTO PÉREZ VIÑA
17Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 10. GUILLERMO GARCÍA GÓMEZ 11. PEDRO JOSÉ ACOSTA HERNÁNDEZ 12. IGNACIO MANUEL HERNÁNDEZ CARMONA 13. OMAIRA LORENZO HERNÁNDEZ 14. NAIRA PILAR GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 15. JOSÉ ANTONIO BARRETO LUTZARDO 16. BELÉN DÍAZ DÍAZ 17. PABLO RAFAEL RODRÍGUEZ BARROS 18. FELIX RAMÓN FELIPE PAIS 19. JOSÉ ADELTO RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ 20. NOELIA RODRÍGUEZ MARTÍN 21. SERGIO GONZÁLEZ DOMÍNGUEZ Suplentes 1. MARTA SÁNCHEZ RODRÍGUEZ 2. JOSÉ ARÓN LEÓN GARCÍA 3. PABLO ACOSTA ACOSTA Candidatura núm. 3: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL P.S.O.E. Titulares 1. ANSELMO FRANCISCO PESTANA PADRÓN 2. JOVITA MONTERREY YANES 3. MARÍA NIEVES ROSA JESÚS ARROYO DÍAZ 4. JOSÉ BASILIO PÉREZ RODRÍGUEZ 5. ALICIA MARÍA VANOOSTENDE SIMILI 6. BORJA PERDOMO HERNÁNDEZ 7. SUSANA MACHÍN RODRÍGUEZ 8. JOSÉ ADRIÁN HERNÁNDEZ MONTOYA 9. GONZALO MARÍA PASCUAL PEREA 10. MARÍA DE LOS ÁNGELES RODRÍGUEZ ACOSTA 11. MANUEL GONZÁLEZ GÓMEZ 12. ANA MARÍA GARCÍA SUÁREZ 13. LUCÍA ORTEGA LORENZO 14. JUAN JOSÉ PÉREZ BRAVO 15. LUCILA ESTHER GONZÁLEZ VIZCAYA 16. JORGE GUILLERMO TOLEDO GÓMEZ 17. EDURNE FUENTES OCAMPO 18. ALBERTO ARROCHA PÉREZ 19. MARÍA ELENA DÍAZ ARROCHA 20. ELÍAS CASTRO FELICIANO 21. NATALIA MARTÍN LUIS Suplentes 1. NATIVIDAD RODRÍGUEZ PÉREZ 2. LUIS ALBERTO ORTEGA MARTÍN 3. CRISTINA MONSERRAT RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ 7413
187414 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 Candidatura núm. 4: NUEVA CANARIAS-FRENTE AMPLIO NC-FA Titulares 1. MIGUEL ÁNGEL PULIDO RODRÍGUEZ 2. MAEVE SANJUÁN DUQUE 3. ARGELIO HERNÁNDEZ ORTEGA 4. ROBERTO FRANCISCO PÉREZ REVERÓN 5. MARÍA DEL PILAR QUINTANA CHAMIZO 6. MIGUEL ÁNGEL MARTÍN ARIAS 7. MARÍA NIEVES PÉREZ HERNÁNDEZ 8. DAVID ROSARIO DÁVILA 9. ISABEL MARÍA CAMACHO SÁNCHEZ 10. PEDRO ANTONIO MORERA PÉREZ 11. ASUNCIÓN DE FÁTIMA ARROCHA GONZÁLEZ 12. ERNESTO REYES SARAVIA 13. NIEVES YOLANDA ACOSTA LORENZO 14. ALEJANDRO BAUER RAMOS 15. MARÍA CONCEPCIÓN GONZÁLEZ ALEMÁN 16. MOHAMED ULD MAAETA ULD SALEM 17. MARÍA INMACULADA HERNÁNDEZ ORTEGA 18. FRANKLIN ANTONIO ORDOÑEZ GARCÍA 19. ELSA RODRÍGUEZ PÉREZ 20. JORGE MALLART CASAMAJOR 21. ANA LORENZA RODRÍGUEZ ACOSTA Suplentes 1. JOSÉ JUAN MARTÍN CASTRO 2. ROSARIO INÉS HERNÁNDEZ JIMÉNEZ 3. PEDRO MIGUEL GARCÍA HERNÁNDEZ Candidatura núm. 5: SI PODEMOS CANARIAS SI PODEMOS CANARIAS Titulares 1. JOSÉ LUIS CABRERA SÁNCHEZ PODEMOS 2. LAURA MARTÍN EXPÓSITO PODEMOS 3. FRANCISCO CONCEPCIÓN RODRÍGUEZ Independiente 4. JUDITH GIANNINA RODRÍGUEZ EXPÓSITO PODEMOS 5. JUAN CARLOS GONZÁLEZ MARTÍN PODEMOS 6. SANDRA SÁNCHEZ LÓPEZ PODEMOS 7. DAILOS GONZÁLEZ DÍAZ PODEMOS 8. IRMA ISABEL MARTÍN RODRÍGUEZ Independiente 9. JESÚS DAVID HERNÁNDEZ VIÑA PODEMOS 10. IRENE MARÍA MARTÍN CASTILLO PODEMOS 11. DAILOS FRANCHY GIL PODEMOS 12. YAIZA LIDIA MAGDALENA SÁNCHEZ Independiente 13. LUIS MONTESINO RODRÍGUEZ PODEMOS 14. MARÍA BEGOÑA GRANDE APARICIO Independiente 15. ALEJANDRO NICOLÁS GUERRA MARRERO PODEMOS
19Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 16. SILVIA CÁCERES CARRIÓN PODEMOS 17. ARMANDO RODRÍGUEZ FRÍAS PODEMOS 18. MARÍA SONIA HERNÁNDEZ PÉREZ Independiente 19. MIGUEL ÁNGEL GONZÁLEZ GMELCH Independiente 20. DOLORES HERRERA VALLADOLID PODEMOS 21. JOSÉ ANA RAMÍREZ GALVÁN PODEMOS Suplentes 1. MARÍA NIEVES PÉREZ CONCEPCIÓN PODEMOS Candidatura núm. 6: COALICIÓN CANARIA-PARTIDO NACIONALISTA CANARIO CCa-PNC Titulares 1. NIEVES LADY BARRETO HERNÁNDEZ 2. JOSÉ FRANCISCO FERRAZ JERÓNIMO 3. JORDI PÉREZ CAMACHO 4. MARÍA DEL CARMEN BRITO LORENZO 5. JESÚS MARÍA ARMAS DOMÍNGUEZ 6. ANGELES NIEVES FERNÁNDEZ ACOSTA 7. JUAN RAMÓN FELIPE SAN ANTONIO 8. ANTONIO PÉREZ RIVEROL 9. ANA BETINA MARTÍN GONZÁLEZ 10. DANIEL MARTÍN MARTÍN 11. ANTONIO JOSÉ ORTEGA TOLEDO 12. MONICA DE LOS ANGELES GÓMEZ CURIEL 13. GENARO RODRÍGUEZ GUERRA 14. NIEVES SARAY DOMÍNGUEZ PÉREZ 15. CARMELO RODRÍGUEZ VASOU 16. ROCÍO ROCHA RODRÍGUEZ 17. JUAN JOEL HERNÁNDEZ ALONSO 18. SARA PÉREZ HERNÁNDEZ 19. DAVID PÉREZ RODRÍGUEZ 20. DECSY MARIANGEL GARCÍA PÉREZ 21. JUAN RAMÓN RODRÍGUEZ LINARES Suplentes 1. NEREA OBDULIA SAN FIEL ARROCHA 2. DANIEL ESTEBAN CAMACHO OSORIO 3. MARÍA ANGELES PERAZA CABRERA Candidatura núm. 7: VOX VOX Titulares 1. REBECA MARTÍN LEÓN 2. LUCÍA ILENIA ACOSTA MARTÍN 3. JORGE DE LA ROSA DEL TORO 4. ADÁN RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ 5. MELYSA LORENZO VIÑA 6. CARLOS LETAMENDÍA PRADO 7415
207416 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 7. ANA PILAR YANES PÉREZ 8. ELEAZAR GONZÁLEZ BRITO 9. MARÍA JOSÉ CONTI CAÑADA 10. ADRIÁN ESTEBAN LORENZO ORTEGA 11. ANA ISABEL PAIS SÁNCHEZ 12. FELIPE HERNÁNDEZ DÍAZ 13. SILVIA ORIVE RECIO 14. CARLOS MIGUEL LORENZO CASTRO 15. MACRIS GONZÁLEZ PÉREZ 16. JOSÉ CARLOS PÉREZ SÁNCHEZ 17. MÉRICI LORENZO GÓMEZ 18. JOSÉ MIGUEL MARTÍN RODRÍGUEZ 19. ANA GLAIDÉ GÓMEZ ACOSTA 20. ALBERT EDGARDO RANGEL CARRILLO 21. ÁLVARO LORENZO GÓMEZ Suplentes 1. ANTONIO ROCHA QUINTERO 2. MARÍA ARCADIA QUINTERO MARTÍN 3. YAIZA DEL CRISTO CRUZ GONZÁLEZ Candidatura núm. 8: PARTIDO POPULAR PP Titulares 1. MARIANO HERNÁNDEZ ZAPATA 2. NIEVES MARÍA HERNÁNDEZ PÉREZ 3. RAQUEL NOEMÍ DÍAZ Y DÍAZ 4. CARLOS JAVIER CABRERA MATOS 5. MARÍA NAYRA CASTRO PÉREZ 6. FRANCISCO RAÚL CAMACHO SOSA 7. ADONIS GONZÁLEZ LÓPEZ 8. HÉCTOR DE PAZ MARTÍN 9. DÁCIL PÉREZ GONZÁLEZ 10. NIEVES MACARENA RODRÍGUEZ HERNÁNDEZ 11. SONIA LEAL ÁLVAREZ 12. CARLOS MIGUEL CAMACHO ACOSTA 13. YURENA GONZÁLEZ MÉNDEZ 14. DIMAS JESÚS PÉREZ PÉREZ 15. JOSÉ ÁNGEL SÁNCHEZ RODRÍGUEZ 16. ANA MARÍA TRUJILLO HERNÁNDEZ 17. JORGE LUIS GARCÍA FIGUERA 18. IVÁN RODRÍGUEZ SÁNCHEZ 19. NATALIA HERNÁNDEZ CONCEPCIÓN 20. NIEVES LAURA PÉREZ GONZÁLEZ 21. MARÍA ELENA ÁLVAREZ SIMÓN Suplentes 1. EVA ROSA CABRERA GUELMES
21Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 2. SATURNINO ORTIZ ORTIZ Candidatura núm. 9: IZQUIERDA UNIDA CANARIA I.U.C. Titulares 1. FELIPE RAMOS PÉREZ 2. MARÍA DEL CRISTO MARTÍN FRANCISCO MAIKI 3. JOSÉ TOMÁS GONZÁLEZ DÍAZ 4. NOEMÍ HERNÁNDEZ VEIGA 5. CARLOS MIGUEL MARTÍN GÓMEZ 6. MARIELA RODRÍGUEZ CALERO 7. ADONAI CARBALLO RODRÍGUEZ 8. ANA ISABEL LEÓN ACOSTA 9. JESÚS BESAY RODRÍGUEZ CABRERA 10. ANA DORA LORENZO GÓMEZ 11. CRISTIAN MARRERO BRITO 12. AIDA ESTHER PÉREZ LORENZO 13. GIANNY FERNANDO HERRERA SANTANA 14. NELVA RODRÍGUEZ ACOSTA 15. FERNANDO TENA MORALES 16. AURORA RODRÍGUEZ MARTÍN 17. SIDAHMED ERGUIBI FADLI MEHDI 18. ALBA DÍAZ LEÓN 19. GUSTAVO DE LOS REYES SANTANA ALMENARA 20. ALICIA RODRÍGUEZ CABRERA 21. RAFAEL MANUEL DÍAZ PÉREZ Suplentes 1. PATRICIA CASTRO ACOSTA 2. ANTONIO FRANCISCO HERNÁNDEZ MARTÍN Candidatura núm. 10: PUEBLOS DE BENAHOARE PdB Titulares 1. TOMÁS RODRÍGUEZ CONCEPCIÓN 2. ÁNGELA DEL CARMEN HERNÁNDEZ MARTÍN 3. LUIS MIGUEL HERNÁNDEZ LÓPEZ 4. JONAY LORENZO FEBLES 5. AIDA PATRICIA ROJAS GUTIÉRREZ 6. MERCEDES DE LOS REMEDIOS REMEDIOS PÉREZ 7. JOSÉ ÁNGEL PAZ VERGARA 8. NAUZET PÉREZ HERNÁNDEZ 9. GUILLERMO PÉREZ RODRÍGUEZ 10. ADELA JESÚS CUBAS HERNÁNDEZ 11. CRISTINA HERRERA LÓPEZ 12. IGNACIO MIGUEL PEÑA PÉREZ 13. NIEVES LAURA FERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 14. JOSÉ CARLOS HERRERA LORENZO 7417
227418 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 15. MAIREILY POZA PÉREZ 16. NIEVES AROA RAMOS CABRERA 17. ROLANDO CARLOS PÉREZ POZA 18. FATIMARINA ISABEL SOLANO PÉREZ 19. PEDRO ERNESTO CAPOTE PÉREZ 20. ANA BELÉN RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ 21. MARÍA ELENA TORRES DÍAZ Suplentes Sin candidatos
23Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 Elecciones Cabildos 2019 Candidaturas presentadas Circunscripción electoral La Gomera Candidatura núm. 1: AGRUPACION SOCIALISTA GOMERA ASG Titulares 1. CASIMIRO CURBELO CURBELO 2. ADASAT REYES HERRERA 3. CRISTINA VENTURA MESA 4. HECTOR MANUEL CABRERA MARTÍN 5. JOAQUINA BEATRIZ SANTOS CHÁVEZ 6. ANIBAL RAMÓN GONZÁLEZ MENDOZA 7. MIGUEL RODRIGO MELO HERRERA 8. MARÍA ISABEL MÉNDEZ ALMENARA 9. ANGÉLICA BELÉN PADILLA HERRERA 10. ROSA ELENA GARCÍA MENESES 11. ALFREDO HERRERA CASTILLA 12. ALEJANDRO NODA GONZÁLEZ 13. GUACIMARA BARRERA MAGDALENA 14. GREGORIO PLASENCIA PLASENCIA 15. ALICIA YANE ARZOLA ARZOLA 16. GUILLEROMO MEDINA MARTÍN 17. MARÍA LUCÍA MORALES PERDOMO Suplentes 1. DANIEL PADILLA HERRERA 2. YORDAN RAMÓN PIÑERO ORTIZ 3. REBECA ESCUELA GONZÁLEZ Candidatura núm. 2: COALICION CANARIA-PARTIDO NACIONALISTA CANARIO CCa-PNC Titulares 1. SARA GUADALUPE ARTEAGA DARIAS 2. CHRISTIAN MÉNDEZ BENEDETTI 3. TERESA JEANNETTE PLASENCIA MORENO 4. ABRAHAM DARIAS BARROSO 5. JOSÉ RAMÓN MORA HERNÁNDEZ 6. YASMINA MARÍA GARCÍA HERNÁNDEZ 7. GUSTAVO DAMIÁN CABELLO SANTOS 8. NANCY HERRERA BETHENCOURT 9. PEDRO ANTONIO MORENO RAMIS 10. MARÍA YURENA GONZÁLEZ TORRES 11. ENON JONAY ARTEAGA MARTÍN 12. MARÍA DEL CARMEN HERRERA MELIÁN 13. MARCOS JOSÉ GARCÍA MEDINA 7419
247420 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 14. TANIA DE LAS MERCEDES TORRES HERNÁNDEZ 15. SERVANDO CLEMENTE CUBAS 16. CARMEN PILAR GARCÍA PLASENCIA 17. HUMBERTO PLASENCIA ACOSTA Suplentes 1. MANUEL IGNACIO MORENO MARICHAL 2. DACIL PÉREZ RODRÍGUEZ 3. JORGE MELIÁN JACINTO 4. M DE LOS ÁNGELES RODRÍGUEZ FUENTES 5. MARÍA CONSUELO RIVERO GUERRERO Candidatura núm. 3: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL P.S.O.E. Titulares 1. ANGEL RAFAEL FARIÑA CHINEA 2. MARÍA INMACULADA RODRÍGUEZ FERNÁNDEZ 3. JOSÉ MARÍA MORALES HERRERA 4. SILVIA PADILLA CONCEPCIÓN 5. MARÍA TERESA GUTIÉRREZ IZQUIERDO 6. MANUEL DAMIAN LLAMAS HERNÁNDEZ 7. IVONNE MARION CORNELIO DOMÍNGUEZ 8. FERNANDO JAVIER SUÁREZ MORA 9. CLARA ROSA CHINEA MORALES 10. FRANCISCO MANUEL CABELLO HERNÁNDEZ 11. CRISTINA ARTEAGA BARROSO 12. YOMAIRA RAMOS RAMOS 13. ÁNGEL FRANCISCO MARICHAL SANTOS 14. SABINA DEL PILAR RODRÍGUEZ CABELLOS 15. RAMÓN JOSÉ PÉREZ GORRÍN 16. ASUNSIÓN ESTHER RODRÍGUEZ SUÁREZ 17. JOSÉ MIGUEL CRUZ LEÓN Suplentes 1. ALEXANDER FARIÑA CHINEA 2. CONCEPCIÓN DOLORES CABELLOS BARROSO 3. JUAN RAMÓN PÉREZ RAMOS Candidatura núm. 4: SÍ SE PUEDE SSP Titulares 1. RUBÉN MARTÍNEZ CARMONA 2. ADA VIRGINIA GARCÍA SANTOS 3. AARÓN RODRÍGUEZ RAMOS 4. DOMINGO GUZMÁN CORREA MARICHAL 5. PATRICIA CHÁVEZ GROSSMANN 6. PAULA MORALES DOMONELL 7. ALEJANDRO GARCÍA VERA 8. MARÍA NIEVES OUTERELO HERNÁNDEZ
25Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 9. JOSÉ MIGUEL TRUJILLO MORA 10. CRISTINA OLMOS SAEZ 11. SAMIRA RAMOS WITT 12. ANA ISABEL ARTEAGA IZQUIERDO 13. ROBERTO PADRÓN VELÁZQUEZ 14. SANDRA MARÍA RAMOS MARTÍN 15. CARLOS ALBERTO HERNÁNDEZ CHINEA 16. NATALIA CASTEL LAPLANA 17. ANGEL MARINO HERRERA CASTILLA Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 5: NUEVA CANARIAS NCa Titulares 1. ALFREDO SEBASTIÁN HERERA DARIAS 2. GUSTAVO JOSÉ ARMAS JEREZ 3. CARMELA ROLO PIÑERO 4. JOSÉ MANUEL CHINEA MESA 5. ISAURA CABEZA PLASENCIA 6. DOMINGO GARCÍA GARCÍA 7. JUDITH MAR GONZÁLEZ GARCÍA 8. PEDRO ELOY MARTÍN MEDINA 9. ROSA MARY PROL BALBOA 10. ÓSCAR DAVID SANTOS MEDINA 11. PEDRO JOSÉ DORTA SANTOS 12. MARÍA EUGENIA ILEANA FIGUEROA CHINEA 13. RAFAEL ANTONIO CARMONA MARTÍN 14. ALPHA OUMAR SOW DIALLO 15. ALBA FUERTES ARMAS 16. AIRÁN GÓMEZ RODRÍGUEZ 17. CRISTINA DÍAZ CRUZ Suplentes Sin candidatos Candidatura núm. 6: PARTIDO POPULAR PP Titulares 1. FRANCISCO DAMIÁN TORRES VALERIANO 2. JUAN JESÚS DARIAS MORALES 3. MARÍA CONCEPCIÓN ADELA FRANCISCO DÍAZ 4. MARCOS SALVADOR SIMANCA SANTOS 5. GREGORIA NEGRÍN MENDOZA 6. JHONY MEDINA NEGRÍN 7. LUIS FERNANDO AMAYA CORDOVÉZ 8. LUCÍA MARÍA PINEDA CABEL 9. PEDRO BELLO HERNÁNDEZ 7421
267422 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 10. GUADALUPE DÍAZ MARICHAL 11. RAMÓN JUAN MÉNDEZ FEBLES 12. MELANIA TRUJILLO GARCÍA 13. JOSÉ ANTONIO AGUILAR JARA 14. MARÍA DEL CARMEN GARCÍA MEDINA 15. YOCASTA AGRAEN MEDINA PALACIOS 16. ALICIA CABEZA MEDINA 17. SIXTO JAVIER GÁMEZ VERA Suplentes 1. MARCOS RODRÍGUEZ FRAGOSO 2. LAURA TRUJILLO GARCÍA 3. CONCEPCIÓN BELÉN GARCÍA MEDINA
27Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 Elecciones Cabildos 2019 Candidaturas presentadas Circunscripción electoral El Hierro Candidatura núm. 1: AGRUPACIÓN HERREÑA INDEPENDIENTE-COALICIÓN CANARIA AHÍCCa Titulares 1. MARÍA BELÉN ALLENDE RIERA 2. JUAN PEDRO SÁNCHEZ RODRÍGUEZ 3. IVÁN MIGUEL ABREU ARTEAGA 4. RUBÉN ACOSTA MORALES 5. MILAGROS DEL VALLE PADRÓN CHACÓN 6. DIEGO ACOSTA ARMAS 7. PEDRO JOSÉ GARCÍA ZAMORA 8. MARÍA ASUNCIÓN AMARO PERDOMO 9. MARÍA RODENA MÉRIDA FUENTES 10. LETICIA HERNÁNDEZ CARBALLO 11. DANIELA MARÍA PÉREZ VÁSQUEZ 12. HARIDIAN PÉREZ QUINTERO 13. SANTIAGO HERNÁNDEZ CARRILLO Suplentes 1. SANDRA ABRANTE TORRES 2. JUAN ANTONIO PADRÓN ARMAS 3. ALFREDO HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ Candidatura núm. 2: AGRUPACIÓN ELECTORAL POR EL HIERRO AGRUPACIÓN DE ELECTORAL POR EL HIERRO Titulares 1. DAVID CABRERA DE LEÓN 2. TATIANA BRITO GRUTIÉRREZ 3. MICEL ÁLVAREZ BRITO 4. MELISSA ARMAS PÉREZ 5. DAVID EIBAR CORREA CASTAÑEDA 6. MARIELA PADRÓN MACHIN 7. JONAY CEJAS SÁNCHEZ 8. ROMUALDO SEBASTÍAN HERNÁNDEZ HERNÁNDEZ 9. SILVIA MESA GONZÁLEZ 10. FELIX ROBERTO GARCÍA CAMACHO 11. PAOLA PADRÓN GARCÍA 12. JOSÉ ANTONIO QUINTERO MORALES 13. MIGUEL ÁNGEL PADRÓN QUINTERO Suplentes 1. NAYARITH MORALES PADRÓN 7423
287424 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 2. WILLIAN MORALES QUINTERO 3. KARENTT MARTÍN REBOSO Candidatura núm. 3: CIUDADANOS-PARTIDO DE LA CIUDADANIA Cs Titulares 1. LISARDO GASPAR CEJAS PADRÓN 2. JUAN CARLOS ESPINOSA CARBALLO 3. GERMÁN DELGADO MORALES 4. MARÍA DEL ROSARIO RODRÍGUEZ LEÓN 5. FELIPA CANDELARIA GONZÁLEZ DENIZ 6. JUAN FRANCISCO MORALES HERNÁNDEZ 7. LAUREANO ALEJANDRO ÁLVAREZ CABRERA 8. ABRAHAM PÉREZ DE LA ROSA 9. ANA CATALINA CEJAS PADRÓN 10. MARÍA CANDELARIA FERNÁNDEZ TORRES 11. JESÚS ILDEFONSO CEJAS RODRÍGUEZ 12. JULIA GLADYS CASTRO DELGADO 13. TANIA BEN-LAARBI MORALES Suplentes 1. MARIANO REYES CEJAS PADRÓN 2. NOEMÍ ORTEGA GONZÁLEZ 3. PEDRO MANUEL PÉREZ VIÑA Candidatura núm. 4: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL P.S.O.E. Titulares 1. ALPIDIO ARMAS GONZÁLEZ 2. MARÍA DOLORES PADRÓN ZAMORA 3. ANTONIO RAMÓN CHINEA PADRÓN 4. MARÍA MONTSERRAT GUTIÉRREZ PADRÓN 5. JESÚS PÉREZ QUINTERO 6. LUCÍA FUENTES MESA 7. PEDRO MIGUEL ÁNGEL ACOSTA PADRÓN 8. YURENA PÉREZ CANDELARIO 9. JOSÉ ANTONIO ARMAS LÓPEZ 10. MARÍA DEL PILAR GONZÁLEZ ACOSTA 11. JUAN RAFAEL ZAMORA PADRÓN 12. MARÍA MERCEDES RIVERO GONZÁLEZ 13. AGUSTÍN CIRILO GASPAR SÁNCHEZ Suplentes 1. OLIVIA CHINEA ARMAS 2. ALFREDO GONZÁLEZ GONZÁLEZ 3. MARÍA DOLORES HERNÁNDEZ MORALES Candidatura núm. 5: UNIÓN FRONTERA UF Titulares 1. MARCOS ANTONIO CASAÑAS BARRERA 2. YARÍN GONZÁLEZ PADRÓN 3. ABIDÁN NEGRÍN PÉREZ 4. MARÍA ISABEL ARMAS MORALES 5. FRANCISCA REYES FEBLES GONZÁLEZ 6. ENRIQUE LEÓN PADRÓN
29Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 1. MARCOS ANTONIO CASAÑAS BARRERA 2. YARÍN GONZÁLEZ PADRÓN 3. ABIDÁN NEGRÍN PÉREZ 4. MARÍA ISABEL ARMAS MORALES 5. FRANCISCA REYES FEBLES GONZÁLEZ 6. ENRIQUE LEÓN PADRÓN 7. VICZAY OSCARLINA AGUILERA FUENTES 8. MERY WENDY BARRERO GUILLÉN 9. ROSEMARY CANDELARIA SPAGNOL FEBLES 10. JUAN JESÚS GARCÍA FERNÁNDEZ 11. JOSÉ ROBERTO DOMÍNGUEZ ORRIBO 12. TESENERI BARROSO SANTANA 13. JUAN ANDRÉS MELGAR SALINAS Suplentes 1. INOCENCIO PADRÓN REBOSO 2. MARÍA CANDELARIA PÉREZ GARCÍA 3. RICHARD BENJAMÍN CASAÑAS BARRERA Candidatura núm. 6: UNION DE CIUDADANOS INDEPENDIENTES UCIN Titulares 1. DOMINGO MARTÍN AFONSO 2. JOSE CARMELO FEBLES PADRÓN 3. CARLOS MIGUEL RODRÍGUEZ DOMÍNGUEZ 4. GENOVEVA DÍAZ LORENZO 5. CARMEN SONIA GONZÁLEZ CASTRO 6. JOSE CARLOS ACOSTA PUJOL 7. MIKEL BARBUZANO GÓMEZ 8. JOSE ANTONIO MANGADO MÉNDEZ 9. PATRICIA BEATRIZ SOSA GONZÁLEZ 10. INMACULADA CONCEPCIÓN MARTÍN GONZÁLEZ 11. JOSE LUIS HERNÁNDEZ DÍAZ 12. JOSE IVÁN SOSA GONZÁLEZ 13. MARÍA ESTHER GARCÍA CANDELARIO Suplentes 1. RAÚL ROLLIZO SOTO 2. AIRAM GABINO PRIETO 3. MARÍA MONTEALEGRE MOYA Candidatura núm. 7: PARTIDO POPULAR PP Titulares 1. SANTIAGO MIGUEL GONZÁLEZ GONZÁLEZ 2. RUBÉN ARMICHE BENITEZ PADRÓN 3. REGINA GARCÍA CASAÑAS 4. SANTIAGO ARTEAGA PADRÓN 5. OIHANA REYES GONZÁLEZ 7425
307426 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 6. JOHAN GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 7. YANELI SANTANA PADRÓN 8. JOSE MIGUEL SANCHEZ PADRÓN 9. VERÓNICA CAROLINA PITA GARCÉS 10. BETSAIDA QUINTERO HERNÁNDEZ 11. MAHY PADRÓN LEÓN 12. GONZALO CEJAS GARCÍA 13. MARIELA VERDE CASTAÑEDA Suplentes 1. CARLA NAVARRO GARCÍA 2. JOSE FELIPE GONZÁLEZ BRITO 3. MANOLA CASAÑAS DÍAZ Candidatura núm. 8: EL HIERRO PUEDE IZQUIERDA UNIDA CANARIA PUEDE. IUC Titulares 1. AMADO CARBALLO QUINTERO 2. LAURA RODRÍGUEZ LIMA 3. TERESA DE LAS NIEVES RUÍZ GONZÁLEZ 4. ABEL FERNÁNDEZ ACOSTA 5. JOSE LUIS BARCELÓ LUQUE 6. PATRICIA CASAÑAS ANTUNEZ 7. JUAN RAMÓN GONZÁLEZ SANTANA 8. MARÍA MIREYA ELIZAGA FERNÁNDEZ 9. DOUGLAS QUINTERO HERNÁNDEZ 10. EVA MARINA ROBAINA CHAPARRO 11. JOSE MARÍA FERNÁNDEZ HERRERO 12. DACIL MARÍA PÉREZ DE GUZMÁN PADRÓN 13. VICTOR MANUEL FERNÁNDEZ MACHÍN Suplentes 1. ARANZAZU MOLINA RODRÍGUEZ 2. TOMÁS GONZÁLEZ MORA 3. MARÍA ACOSTA FERNÁNDEZ Candidatura núm. 9: NUEVA CANARIAS-FRENTE AMPLIO NC-FA Titulares 1. ALEXIS FONTE QUINTERO 2. DESIREE YANITZA ACOSTA HERNÁNDEZ 3. LUCIANO EUTIMIO ARMAS MORALES 4. MARIA DEL CARMEN PADRÓN MACHÍN 5. ERNESTO ENRIQUE PADRÓN PÉREZ 6. ROSA NAZARET ORTIZ RUÍZ 7. LUIS DORTA PALOMA 8. MARÍA CECILIA TRUJILLO FERNÁNDEZ 9. BADAYCO GONZÁLEZ PAZ
31Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 10. JOSEFA MARÍA SERRANO NUEZ 11. JOSÉ SERRANO HERRERO 12. YURAIMA RUÍZ FERNÁNDEZ 13. LUIS JOEL DORTA TRUJILLO Suplentes 1. LEONARDO FONTE ARMAS 7427
327428 Boletín Oficial de la Provincia de Santa Cruz de Tenerife núm. 52, martes 30 de abril de 2019 JUNTA ELECTORAL DE ZONA DE GRANADILLA DE ABONA EDICTO 220355685 Elecciones Elecciones Locales 2019 Candidaturas proclamadas Circunscripción electoral Adeje Candidatura núm. 1: CIUDADANOS-PARTIDO DE LA CIUDADANIA Cs Titulares 1. DOMINGO GONZÁLEZ SUÁREZ 2. NADINE JOSETTE BERNADETTE SCHLIENGER 3. OLIVER DÍAZ MARTÍN 4. EDUARDO GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 5. CANDELARIA DESIREÉ HERNÁNDEZ REYES 6. JUAN JOSÉ RODRÍGUEZ GONZÁLEZ 7. FAUSTO FRANCISCO SCREMIN 8. MARÍA DESIRÉ PÉREZ LUGO 9. VICTORIA MARÍA QUINTERO HERNÁNDEZ 10. FERNANDO ROMERO AMICH 11. LAURA GÓMEZ RODRÍGUEZ 12. RUBÉN LORENZO ÁLVAREZ 13. RAMÓN MORENO PÉREZ 14. ALICIA SUÁREZ HERNÁNDEZ 15. LETICIA ROSARIA GUARINO 16. LIANNE GONZÁLEZ RODRÍGUEZ 17. ALINA MARÍA RODRÍGUEZ DALMAO 18. YERENA SOLENZAL RUIZ 19. EDUARDO MARTÍN FELIPE 20. JONATHAN VERVAECKE 21. VANESSA LLARENA JIMÉNEZ Suplentes 1. ALESANDRO ANTONIO SCREMIN 2. MARÍA VILLAR LÓPEZ 3. DANIEL BACQUE CAMPO Candidatura núm. 2: PARTIDO SOCIALISTA OBRERO ESPAÑOL P.S.O.E. Titulares 1. JOSÉ MIGUEL RODRÍGUEZ FRAGA 2. MARÍA ROSARIO CLAVIJO MAZA 3. EPIFANIO JESÚS DÍAZ HERNÁNDEZ 4. MARÍA MERCEDES VARGAS DELGADO 5. ADOLFO SEBASTIÁN ALONSO FERRERA 6. ERMITAS MARÍA MOREIRA GARCÍA